Dom do wynajęcia

Google Translate

Polish Czech English French German Italian Russian Spanish
sound by Jbgmusic
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Kociołek

Kociołkowanie, czyli gotowanie na ogniu podpatrzyliśmy podczas naszej podróży po Węgrzech, uznaliśmy że to piękna forma wspólnego spędzenia czasu połączona z gotowaniem naturalnych i pysznych potraw. Kociołek może być mięsny lub jarski, może też być niskokaloryczny, czyli dla każdego coś dobrego.

W swojej kuchni posiadamy kociołek węgierski, kociołek na zupę rybną i kociołek myśliwski. Czym się różnią i jak w nich gotować opisujemy poniżej .

Garść informacji o gotowaniu na ogniu:
Wszystkie potrawy przygotowywane w kociołkach należą do dań prostych, złożonych z małej ilości składników, a jednocześnie nie wymagających nazbyt wiele uwagi przy przyrządzaniu. Z drugiej strony prostota ta wydaje się być zaletą - zupa rybna z kociołka smakuje dokładnie jak zupa rybna, a gulasz wołowy - jak gulasz wołowy.

Wszystkie dania z kociołków przygotowuje się na ognisku. Kociołki zawiesza się nad ogniem na specjalnym stalowym trójnogu, który, w razie potrzeby, może być zastąpiony statywem wykonanym z trzech grubszych gałęzi. Kociołki nie mają pokrywki, zaś same dzielą się na dwa podstawowe typy: o wąskiej podstawie rozszerzającej się ku górze i szerokiej podstawie i wąskiej górnej części. Pierwszy z opisanych rodzajów używa się do przyrządzania zupy gulaszowej i wszelkich odmian paprykowych dań mięsnych, drugi - do gotowania zupy rybnej.

Kociołek węgierski

W kociołku węgierskim możemy nad płomieniem ogniska przyrządzić wiele potraw − gulasz, zupę, potrawkę, leczo i nawet niestandardowy bigos. Możemy w nim gotować nie tylko w ciepłe wieczory, ale też, co wydaje się jeszcze ciekawsze, w mroźne zimowe popołudnia.

 • Standardowy kociołek węgierski jest wykonany z żeliwa lub z wysokiej jakości szlachetnej blachy nierdzewnej.
 • Zawieszany jest nad ogniem na charakterystycznym trójnogu.
 • Dania w nim przygotowuje się bez przykrycia. 
 • Posiada charakterystyczne właściwości, dzięki którym równomiernie rozprowadza oraz utrzymuje ciepło.
 • Jest idealny do przygotowywania dań jednogarnkowych.
 • Przygotowane w ten sposób dania mają wyjątkowy smak i aromat, niemożliwy do osiągnięcia w tradycyjnej kuchni.
 • Tempo gotowania zależy od intensywności płomieni lub wysokości kociołka nad nimi. 
 • Pamiętaj, żeby płomienie nie były zbyt mocne, by potrawa się nie przypaliła.
 • W kociołku znakomicie i szybko można przygotować zupę rybną.
 • Nieoceniony w smaku jest także gulasz z dziczyzny przyrządzony w kociołku węgierskim.
 • Gotowanie w kociołku to nie tylko smaczna strawa, ale i zabawa przez cały czas biesiady.
 • Przy gotowaniu należy zadbać o odpowiednią ilość płynów, które dodajemy do gotowania: miodu pitnego, wina, nalewek lub soku z kiszonej kapusty.
 • Warto wykorzystać przy okazji gotowania w kociołku takie dodatki leśne, jak kora drzew, igliwie sosnowe, sok z brzozy, igły daglezji czy też łupiny czosnku.

W naszym domu w biblioteczce czeka na Państwa książka KOCIOŁKOWANIE PO POLSKU ze zbiorem bardzo ciekawych przepisów, poniżej na zachętę prezentujemy kilka przepisów w menu Kociołkowanie - przepisy

 

Zapraszamy również do gotowania w kociołku żeliwnym

Kociołek żeliwny tzw. myśliwski

Kociołek był przenośną kuchnią wszystkich tych, którzy prowadzili wędrowny tryb życia, np. pasterzy. Potrawy z niego są tak pyszne i wyjątkowe, że używamy go nawet my, którzy prowadzimy życie jak najbardziej osiadłe.

 • Kociołek jest wykonany z żeliwa. 
 • Potrawę przygotowuje się do duszenia, układając w nim produkty warstwowo.
 • Następnie kociołek zamyka się za pomocą specjalnej pokrywy i wstawia się bezpośrednio w płonące ognisko.
 • Należy pamiętać, by przed włożeniem produktów wyłożyć kociołek liśćmi chrzanu czy kapusty, które chronią potrawę przed przypaleniem.
 • Taki kociołek idealnie nadaje się do przygotowania zapiekanki z kapusty kiszonej, boczku i ziemniaków.
 • W kociołku znakomicie można udusić udziec jagnięcy, wołowy czy też z dzika.

Klika informacji praktycznych :

Pieczonka, kociołek, duszonka.

Pieczonka (prażonka, kociołek, duszonka) to potrawa okolic Śląska. Podobno pochodzi z Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przyrządza się ją w zamykanym szczelnie żeliwnym garnku tzw. kociołku myśliwskim wstawiając go do ogniska (blisko, ale nie bezpośrednio do ognia lub nad żarem). Choć najczęściej robi się ją standardowo, można też troszkę pokombinować ze smakiem...

Uzupełniony kociołek może się prażyć nawet ponad 2h... wszystko zależy od jego wielkości, temperatury, wilgotności potrawy. Ale gdy już będzie gotowy, poczujemy zapach unoszący się znad ogniska :)

Przepisy jak wykonać pieczonki znajdziecie w menu Pieczonki - przepisy.

 

Życzymy smacznego i wielu miłych chwil spędzonych w dobrym towarzystwie