Dom do wynajęcia

Google Translate

Polish Czech English French German Italian Russian Spanish
sound by Jbgmusic
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Nasze drzewa

Drzewa są fascynujące pod wieloma względami. W szczególności są to najwyższe, najmasywniejsze i najbardziej długowieczne organizmy, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi.

Na co dzień w pośpiechu nie zauważamy ich piękna, może więc warto podczas pobytu u nas zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na drzewa zupełnie innym okiem.

W naszym drzewostanie znajdują się drzewa iglaste i liściaste, przeważają zdecydowanie te drugie. Wiek naszych drzew to przeważnie 20-50 lat , ale posiadamy również kilka drzew 150 letnich, staramy się również sadzić nowe drzewa, np. z okazji urodzin naszych dzieci

Już przed domem znajdują się dwie piękne lipy, a na terenie posesji znajdziecie Państwo wiotkie , delikatne brzozy, pospolite sosny, jodły i świerki , piękną wierzbę płaczącą, delikatną jarzębinę, strzeliste gładkie buki i piękne rozłożyste dęby …

Dla tych, którzy chcieliby powiększyć wiedzę na temat drzew w naszej biblioteczce czekają książki o drzewach „Gawęda o drzewach” i „Polska.Drzewa. encyklopedia”, warto też zaglądnąć na strony:

„Nie każdy w energetyczną moc drzew musi wierzyć. Warto jednak spróbować przekonać się samemu o pozytywnych właściwościach, jakie dają drzewa. Najkorzystniejszy wpływ na ludzki organizm ma dąb, buk, brzoza, kasztanowiec i lipa, a niekorzystny: topola, wiąz i osika. Te ostatnie zamiast dodawać nam energii, podobno ją nam zabierają. Te pierwsze natomiast:

DĄB wzmacnia organizm, poprawia krążenie krwi, przywraca energię życiową; kontakt z dębem polecany jest przede wszystkim osobom, które są przemęczone, były chore lub mają osłabiony organizm z innych przyczyn oraz tym wszystkim, którym chęć do życia uleciała jak z przebitego balonika.

BUK pomaga odzyskać pewność siebie, uspokaja; pozytywnie wpływa też na naszą koncentrację, pobudza krążenie. Jeśli straciliśmy pogodę ducha, kontakt z tym drzewem pozwoli nam ją przywrócić. O przytuleniu się do buka powinni pomyśleć przede wszystkim pesymiści, osoby „po przejściach” oraz ci, którzy nie radzą sobie ze stresem.

BRZOZA uważana za najbardziej przyjazne drzewo człowiekowi – neutralizuje szkodliwe promieniowanie i tak jak buk – uspokaja, napełnia wewnętrznym spokojem. Brzoza może też wzmocnić nasz organizm, zlikwidować napięcia, przyspieszyć gojenie ran. Kontakt z tym drzewem polecany jest szczególnie osobom, które nie mogą pochwalić się dobrym samopoczuciem, i tym, którzy szukają inspiracji twórczej.

KASZTANOWIEC oddala niepokoje, pomaga w bezsenności, przywraca wiarę we własne możliwości, twórczo wpływa na intelekt.

LIPA sprawia, że nasz umysł lepiej funkcjonuje: jesteśmy bardziej twórczy, rozsądni, przepełnieni wewnętrzną harmonią, odprężeni, spokojni. Lipa to dla rodziny ochrona, dla artysty – źródło niekończącego się natchnienia.

Inne gatunki leczniczych drzew

Dąb, buk, brzoza, kasztanowiec, lipa – to piątka naszych największych przyjaciół. A co z innymi gatunkami? Może nie tak bardzo jak już wymienione, ale też nam mogą pomóc.

Jodła przywraca pozytywny stosunek do otoczenia. Sosna uspokaja skołatane nerwy, dodaje energii życiowej i pomaga w leczeniu górnych dróg oddechowych. Wierzba nastraja pozytywnie, akacja dodaje energii i mobilizuje do pracy.

Czyste powietrze, zdrowy nos

Drzewa wydzielają coś, co naukowcy nazywają fitoncydami. Fitoncydy to związki wytwarzane przez rośliny (więc nie tylko przez drzewa) w liściach, nasionach i korzeniach. Fitoncydy to lotne substancje, które nie tylko hamują rozwój bakterii i grzybów, ale też je unicestwiają. Najpopularniejszymi roślinami produkującymi te związki są: cebula, czosnek, czarna porzeczka; natomiast wśród drzew: brzoza, dąb, orzech i sosna.

Ale na tym nie koniec. Badania nad fitoncydami wykazały, że te ekologicznie aktywne substancje oczyszczają powietrze z różnego rodzaju zanieczyszczeń, poprawiają jakość powietrza i odkażają górne drogi oddechowe (te właściwości ma mieć szczególnie sosna). Biorą też udział w jonizacji powietrza (jony ujemne poprawiają m.in. samopoczucie, zwiększają zdolność koncentracji, zmniejszają uczucie bólu). Dlatego właśnie, kiedy idziemy na spacer do lasu, tak dobrze (czytaj: lekko i świeżo) się czujemy.

Zresztą…

O dobroczynnym działaniu lasu nie trzeba chyba nikogo przekonywać. W końcu to ogromna fabryka tlenu: jedna dorosła sosna „produkuje” tlen niezbędny do życia trzech osób, a wszystkie lasy skupione na naszej planecie zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt (rocznie wytwarzają tego tlenu około 26 miliardów ton!). Lasy absorbują też dwutlenek węgla – jeden hektar lasu wchłania rocznie 140-250 ton tego związku.

Wróćmy jednak do cudownej mocy poszczególnych drzew, ponieważ nie odpowiedzieliśmy na jeszcze jedno pytanie: „Jak wydobyć z drzew ich energię, by mogła na nas spłynąć bez przeszkód?”.

Wsłuchaj się w śpiew liści

By skorzystać z energii wybranego przez nas drzewa (a wybrać należy to zdrowe, mocne, bez zeschniętych liści i wolne od pasożytów, na przykład jemioły), wystarczy się do niego przytulić, objąć rękoma, oprzeć plecami lub po prostu usiąść przy nim, zamknąć oczy, wsłuchać się w szum liści i… zacząć z nim rozmowę.

Źródło: http://www.swiat-zdrowia.pl/

Osoby zainteresowane pogłębianiem tematu zapraszam do przeczytania artykułu znajdującego się pod poniższym linkiem http://www.arkadia-polania.pl/uzdrawiajaca-moc-drzew.php .

My uwielbiamy oglądać nasze drzewa, sama ich obecność dodaje nam siły i energii, więc może i Państwu sprawi to wielką przyjemność. Zapraszamy